تعزیه خانه کرمان: تالار گفتمان

MySite.com :: نمايش موضوعات - علت مخالفت بعضی از فقهاء با شبیه

علت مخالفت بعضی از فقهاء با شبیه

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع    

   MySite.com صفحه اول انجمن -> دیدگاه

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

ahmadi
کاربر جدید
کاربر جدید

وضعيت: آفلاين
14 آذر ماه ، 1393
تعداد ارسالها: 103
امتياز: 11457
تشکر کرده: 0
تشکر شده 5 بار در 4 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 10 بهمن ماه ، 1395 21:19:33    موضوع مطلب: علت مخالفت بعضی از فقهاء با شبیه پاسخ همراه با اعلان

مخالفت برخي از فقها با تشبيه و شبيه درآري و برخي از مراسم تعزيه از اهميت آن در كار عزاداري محرم كاست و به تدريج از حوزه دولتي بركنار رفت و جاي آن را حركت دسته هايي گرفت كه در ضمن آنها، برخي از مراسم صوري اين تعزيه خواني ها حفظ شده بود و هنوز هم گوشه هايي از آن در برخي نقاط كشور به چشم مي خورد ... [11] .
دليل مخالفت علما با تعزيه آن بود كه در وهله اول مطالب تحريفي گوناگوني به آن راه يافت و از مقصد اصلي آنكه سوگواري براي خامس آل عبا بود، فاصله گرفت و جنبه سرگرم كننده و تفريحي آن بر حالت سوگواري و ماتم سرايي پيشي گرفت و حتي اجراي تعزيه هاي مضحك و نمايش هاي وهن انگيز در برخي تكيه ها عموميت يافت. اعتمادالسلطنه در روزنامه خاطرات خود (جمعه هفتم محرم 1306 هجري) مي نويسد:
شنيدم ديشب در تكيه دولت، تعزيه دير سليمان بود و سفراي انگليس و ايتاليا با اتباعشان آمده بودند تماشا. بعد از ختم تعزيه، اسماعيل بزاز مقلد معروف با قريب بيست هزار مقلدين و عمله طرب بودند كه با ريش هاي سفيد و عاريه و لباس هاي مختلف از فرنگي و رومي و ايراني ورود به تكيه كردند و حركات قبيح از خودشان بيرون آوردند؛ به طوري كه مجلس تعزيه از تماشاخانه بدتر شده بود ... . [12] .
ميرزا تقي خان اميركبير كه مشاهده كرد، خرافات و مطالب وهن انگيز به مجالس تعزيه و سوگواري راه يافته است، تصميم به اصلاح آن گرفت:
امير مثل يك مسلمان روشن و معتقد، با پاره اي از خرافات و اباطيل كه توسط جهال و مغرضان، به نام دين در ميان مسلمانان رواج يافته بود، مخالفت مي كرد؛ و در عين حال به بسياري از امور كاملاً تعبدي اسلام كه سند محكم ديني دارند ... معتقد بود ... امير درصدد بوده است كه وضع روضه خواني و تعزيه داري را به صورت آبرومند و دنياپسندي درآورد ... به يكي از شعرا به نام شهاب [13] (متوفي به سال 1291 هجري) دستور داد كه اشعار شيوا با مضامين عالي و آموزنده اي بسرايد تا اشعار نارسا و سبك را از مراثي سيدالشهدا حدف كنند ... [14] .

در تذكره گنج شايگان آمده است:

... از آنجا كه در مجالس تعزيت و محافل شبيه ماتم و مصيبت حضرت خامس آل عبا - عليه آلاف التحية والثنا - اشعاري كه في مابين اشباه اهل بيت مكالمه مي شد، غالباً سست و غير مربوط و مهمل و مغلوط بود، ميرزا تقي خان وي [شهاب] را مأمور داشته چنين گفت كه دوازده مجلس از آن وقايع را متضمناً بالبدايع والصنايع به اسلوبي كه خواص بپسندند و عوام نيز بهره مند شوند، موزون سازد. شهاب نيز آن اشعار را چنان گريه خيز ساخت و بدانگونه غم انگيز بپرداخت كه اگر دل سامع به سختي حجر موسي است، استماعش را اثري است كه در همان عصاست ... . [15] .
دكتر رضا خاكي عقيده دارد مجموعه باارزش نسخه هاي خطي از شبيه نامه ها كه در كتابخانه ملك نگاهداري مي شود، همان مجموعه اي است كه شهاب به تشويق اميركبير تدوين و تنظيم كرده است. [16] .
به تدريج ايرانيان با تئاتر غربي و نمايش هاي اروپايي ها آشنا شدند. ترجمه نمايش هاي غربي نيز وضع جديدي را پديد آورد. اين وضع ادامه يافت تا انقلاب مشروطيت به وقوع پيوست و نوعي تجدد ظهور خود را نشان داد كه از رونق تعزيه به شدت كاست. با روي كار آمدن رضاخان، اجراي تعزيه و مراسم سوگواري مشابه آن ممنوع گرديد و از سال 1312 ش در اثر جلوگيري از تعزيه خواني، دست اندركاران اين نمايش، شهرها را رها كرده، روانه روستاها و نقاط دور افتاده كشور شدند.
در وضع جديد، تعزيه خوانان و مجريان شبيه خواني براي در اختيار گرفتن اماكن پر سود، جهت اجراي تعزيه با هم در رقابتي شديد قرار گرفتند كه اين رقابت هاي شديد و خشن نيز در زوال تعزيه مؤثر واقع گرديد؛ چرا كه دست بردن در نسخه هاي اصيل، دگرگون نمودن متن ها، روي آوردن به آداب و رسوم آميخته به خرافات و ايجاد تحريف در برخي صحنه ها به منظور تأمين اهداف خوانين و حكمرانان محلي، از آفات غير قابل اغماض آن به شمار مي رفت. گرچه در اين انتقال تعزيه از فرهنگ شاهي و سنّت هاي درباريان و اميران مصون ماند، ولي در روستاها گرفتار مطالب موهوم و فرهنگ هايي عاميانه گرديد كه از آسيب اولي كمتر نبود. از تأثيرات منفي اين عقب نشيني كه بگذريم بايد به اين واقعيت اذعان نمود كه همان وضع نامطلوب سبب ماندگاري نمايش تعزيه گشت.
اسماعیل مجللی

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   

   MySite.com صفحه اول انجمن -> دیدگاه

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما