معرفی کتاب: دولت و ملت هر دو به تعزیه آسیب زده‌اند
    گفت و گو با جمشید ملک پور نویسنده، کارگردان و پژوهشگر تئاتر به بهانه انتشار کتاب << درام اسلامی >>

آشنایی‌ غرب با آیین‌های نمایشی شرقی در ابتدای قرن بیستم اتفاق افتاد. همان موقع که کشور ما در بی‌ثباتی سیاسی کامل و در فقر و بیماری دست و پا می‌زد و حاکمیت ارضی هم در خطر بود. این شرایط موقعیت خوبی برای آشنایی جهانیان با فرهنگ ایران و به ویژه هنر ایران فراهم نمی‌کرد در حالی که اورینتالیسم اروپایی روی چین و هند و ژاپن تمرکز داشت.

فرهنگ امروز

بابک احمدی کتاب «درام اسلامی» بررسی سرگذشت تعزیه پس از اسلام و ریشه‌های شکل‌گیری این آیین در ایران پیش از اسلام، نوشته جمشید ملک‌پور به کوشش «نشر بیدگل» در اختیار علاقه‌مندان فارسی‌زبان قرار گرفته است. تلاشی در ادامه کتاب‌ها و مقاله‌هایی که دهه‌ها قبل درباره این آیین نمایشی به چاپ رسیده و البته تعداد زیادی از آنها هم مدت‌ها است رنگ تجدید چاپ به خود ندیده‌اند. به این اعتبار پژوهش صورت گرفته توانست بار دیگر صدایی که رو به خاموشی می‌رفت را زنده کند. مدتی قبل در معرفی کتاب نوشته‌ام که نه جریان‌های دانشگاهی ما به این هنر/آیین نگاه دقیق دارند و نه هنرمندانی که در سال‌های اخیر از دانشگاه‌های تئاتری فارغ‌التحصیل می‌شوند. در این بین گروهی البته از اساس معتقدند که تعزیه پیشنهادهای آنچنانی برای امروز ما به همراه ندارد و تمام داشته‌هایش در چند نسخه قدیمی و ویژگی‌های اجرایی که بارها دیده‌ایم خلاصه می‌شود و تمام. یعنی از پیچیدگی‌ و تنوع‌های اجرایی کابوکی ژاپنی، اجراهای سنتی بالی، هند و چین برخوردار نیست. ولی نکته اینجا است که همین چند گوشه کوچک و شاخصه‌های فرمیِ محدود تعزیه، در ایران امکان مطالعه درست و زیست طبیعی پیدا نکرده که بدانیم در صورت به‌روزرسانی یا هم‌نشین کردن قواعدش با دیدگاه‌های مدرن‌تر اجرایی چه دستاوردی می‌توانست به دنبال داشته باشد. بلافاصله بعد از انتشار هم عنوان «درام اسلامی» به محل مناقشه بدل شد، نه محتوای کتاب. درباره انتقادهای وارد شده و اصولا ضرورت تالیف کتاب درباره تعزیه و آنچه این آیین می‌توانست تجربه کند و میسر نشد، با آقای ملک‌پور گفت‌وگو کرده‌ام که در ادامه می‌خوانید.

ابتدا در این باره صحبت کنیم که چرا کتاب انقدر با فاصله از انتشار نسخه انگلیسی به زبان فارسی ترجمه شد؟

 اول اینکه من کمتر دیدم که کتاب‌های پژوهشی در ایران بلافاصله به فارسی ترجمه شوند. معمولا کتاب‌های به اصطلاح «پرفروش» و مرتبط با «موضوعات روز» زود ترجمه می‌شوند برای فروش بیشتر. ترجمه این کتاب‌ها هم چندان دشوار نیستند و نه تخصص می‌خواهد و نه دقت زیادی در ترجمه به کار می‌رود. کتاب «درام اسلامی» یک کتاب پژوهشی است که علاوه بر مهارت در ترجمه آشنایی با تئاتر و تعزیه و مذهب را هم طلب می‌کرد. در مورد فروش هم پر واضح که جزو پرفروش‌ها هم نمی‌توانست باشد. یادم هست که همین اتفاق در مورد کتابی افتاد که به کوشش پیتر چلکوفسکی درآمد و تنها هم با کمک یک ناشر دولتی به چاپ رسید. امری که هم من و هم مترجم مخالف آن بودیم و ترجیح می‌دادیم تا ناشری خصوصی کتاب ما را آن را چاپ کند. حتی در همان سال‌های اول نهادی می‌خواست آن را ترجمه و چاپ کند که من مخالفت کردم. تا اینکه چند سال پیش (فکر کنم پنج شش سال) دکتر فرزام حقیقی آن را ترجمه کرد (البته نسخه اولیه‌ایی بود). چند ماه بعد هم مترجم شایسته‌ایی دوفصل آن را ترجمه کرد که با اطلاع از ترجمه دکتر حقیقی آن را کنار گذاشت. بعد موضوع ناشر به میان آمد و مترجم تلاش بسیار کرد تا ناشر خوبی پیدا کند. خوشبختانه انتشارات بیدگل تقبل کرد و زحمت بسیار کشید و حاصل زحمت و دقت مترجم و ناشر کار خوبی از آب درآمد.

با توجه به اینکه درگذشته پژوهش‌هایی وجود داشت و آثاری در زمینه تعزیه منتشر شده بود، چرا تالیف کتابی در این باره ضرورت پیدا کرد؟ منظور اینکه چرا از فارسی ترجمه نشد و شما زحمت تالیف و تحقیق دوباره کشیدید؟

بله همینطور است. کارهای بسیار خوبی در ایران شده و به چاپ رسیده‌اند. اما همه آنها برای مخاطب ایرانی نوشته شده‌اند. با توجه به زمینه‌های تاریخی و مذهبی و اجتماعی که در تعزیه وجود دارد و بدون آشنایی با آن زمینه‌ها درک تعزیه دشوار است من را بر آن داشت که کتابی جامع اما فشرده بدون حشو و زوائد برای مخاطب انگلیسی‌زبان بنویسم که راحت بتواند با آن ارتباط برقرار کند. از آنجا که خودم هم در این زمینه (تعزیه) اندک آشنایی داشتم و هم با فرهنگ نمایشی در ارتباط و سال‌ها درس پژوهش در دانشگاه داده بودم، حاصل می‌توانست بهتر شود که ظاهراً شد، با توجه به نقدهایی که کتاب در انگلیس و امریکا گرفت.

مساله‌ای که دیدم بحث‌انگیز شده، به نام‌گذاری کتاب مربوط می‌شود. ظاهرا بعضی با عنوان «درام اسلامی» مخالفند و معتقدند این عنوان صحیح نیست یا حداقل دقیق نیست. کمی در این باره توضیح دهید.

این را من به حساب بخت بلند این کتاب می‌گذارم. چون در ایران وقتی می‌خواهند کتابی یا نویسنده‌ای را بکوبند و محو کنند از حربه «سکوت» و «ندیده» گرفتن استفاده می‌کنند. یعنی هیچ‌کس هیچ چیزی حتی بد راجع به آن نمی‌نویسد. انگار چنین موجودی اصلاً خلق نشده و چنین نویسنده‌ای وجود ندارد. عنوان کتاب کسانی را وا داشت که حتی بدون خواندن کتاب چیزی بگویند و بنویسند که بله این عنوان غلط است و چه و چه. اگر کتاب را خوانده بودند آن را مطرح نمی‌کردند چون در کتاب توضیح داده شده که چرا این عنوان به عمد انتخاب شده است. من جواب را تکمیل می‌کنم با مطلبی که در همین مورد جایی گفته‌ام: این درست است که تعزیه در ایران ابداع شد. اما در کدام ایران؟ ایران پیش از اسلام یا ایران پس از اسلام؟ یا در ایران مدرن سکولار (دوران پهلوی‌ها)؟ پس همین جا واژه «اسلام» اهمیت پیدا می‌کند. از طرفی می‌دانیم که برای رخداد یک اتفاق نمایشی یا بهتر بگویم خلق تئاتر به چند عامل نیاز است که مهم‌ترین آنها شخصیت‌های واقعه، مکان واقعه و زمان واقعه و خود واقعه است. یعنی همان وحدت‌هایی که ارسطو در هنر شاعری راجع به آنها بحث کرده است. کفه همه این ویژگی‌ها در تعزیه به طرف اسلام سنگینی می‌کند. مهم‌تر آنکه جهان‌بینی در تعزیه نه کاملاً ایرانی است نه کاملاً اسلامی بلکه ترکیبی از این دو است. ما در تعزیه دوآلیسم زرتشتی/ایرانی (تاریکی و روشنایی/ خیر و شر) و توحید اسلامی را داریم. در اولی اساس نظام هستی در تقابل دایم خیر و شر و در دومی نظام هستی براساس برتری خیر گذاشته شده است. هر دوی این جهان‌بینی‌ها در تعزیه هست. به همین دلیل نمی‌توانیم تعزیه را از این جهت (نگاه به هستی) هنر تمام‌عیار ایرانی بدانیم. اما عنوان درام اسلامی را من تنها به این دلایل نگذاشتم و اگر از خود من بپرسید «شبیه‌خوانی» را درست‌ترین عنوان برای آن می‌دانم. عنوان درام اسلامی را من در رابطه با تاریخ تئاتر در جهان انتخاب کردم. اتفاق نظر وجود دارد که نمایش از دل آیین‌ها و مذاهب به وجود آمده است. اگرچه خود نمایش یونان هم از دل آیین دیونیزوسی پدیدار گشته اما هیچ نقشی در نمایشی که ما امروز روی صحنه در جهان می‌بینیم نداشته است. نمایش امروزی ریشه در مذهب مسیحیتی دارد که در قرون وسطی از تحول آیین‌های کلیسایی به وجود آمد و در یک پروسه طولانی به نمایشی عرفی تبدیل شد. در تاریخ نمایش، نمایش‌هایی که از دل کلیسا بیرون آمدند و راجع به مصلوب شدن (شهادت) عیسی مسیح هستند (مقایسه کنید با شهادت امام حسین) را «تعزیه‌های مسیحی» می‌خوانند. بدون ذکر اینکه این تعزیه‌ها در کدام کشور مسیحی یا شاخه‌های مسیحی خلق شده‌اند. پس تعزیه ما هم که بر اساس شهادت امام حسین خلق شده را می‌توان تعزیه اسلامی یا درام اسلامی خواند بدون در نظر گرفتن اینکه در کدام کشور اسلامی یا شاخه اسلامی خلق شده است. ایرانی خواندن و شیعی خواندن تعزیه در مرحله بعدی بحث قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که ناشر (انتشارات معتبر تیلور و فرانسیس/ روتلج) هم تأکید بر همین عنوان داشت تا مخاطب بیشتری را جذب کند که چنین هم شد. چه کسی منجمله خود من باور داشت کتابی راجع به تعزیه در خارج از کشور به چاپ‌های متعدد برسد و در کتابخانه هر دانشگاهی در غرب نسخه‌ای از آن باشد؟ در حالی که کتاب‌های تعزیه در خود ایران فروش نمی‌کنند.

گرچه پرداختن به چنین مناقشه‌هایی حاشیه‌ای‌ است، اما چقدر موافقید که تعزیه را درام کاملا ایرانی بدانیم؟ چون در هیچ‌یک از کشورهایی که دین اسلام دارند، عین این هنر وجود ندارد.

بدون اسلام، بدون واقعه‌ی کربلا و بدون شخصیت امام حسین تعزیه‌ایی به وجود نمی‌آمد. پس صد در صد ایرانی نیست. اما بله می‌توان عنوان کرد که تعزیه «نمایشی ایرانی- اسلامی» است و همانطور که در قبل اعتراف کردم بهترین عنوان برای آن هم «شبیه‌خوانی» است. ببینید در غرب وقتی صحبت از «تعزیه‌های مسیحی» می‌شود نمی‌گویند «تعزیه مسیحی انگلیسی» یا «تعزیه مسیحی اسپانیولی». ساده می‌گویند تعزیه مسیحی. البته من خودم در تعریفی که از تعزیه داده‌ام و مصطفی اسکویی یکی از برجسته‌ترین کارگردانان تئاتر ایران در کتاب خود، سیری در تاریخ تئاتر ایران، آن را «جامع‌ترین تعریف» ذکر کرده است، نوشته‌ام: تعزیه به عنوان یک هنر دینی طرح ثابت داستانی مختص به هنرهای دینی را دارا است اما در عین‌حال جهان‌بینی و توقعات انسان‌هایی هم هست که در شرایط استبدادی و معضلات پیچیده اقتصادی و اجتماعی زیست می‌کنند و در نهایت نمایشی راجع به انسان و زمین و آب شده است. خوب این دیدگاه نه تنها تعزیه را ایرانی و اسلامی، بلکه جهانی هم می‌کند.

جدل ایجاد شده پیرامون عنوان کتاب، اتفاقا یادآور نگرش یا نگرش‌هایی است که در طول تاریخ به تعزیه لطمه زده. دوره‌ای سیطره نگاه‌ ملی‌گرا تلاش کرد این هنر را نادیده بگیرد، زمانی رویکردهای شبه‌روشنفکرانه بر مظاهر سنت شورید و بعدها هم نگاه ابزاری جریان‌های سیاسی و مذهبی موجب شد این هنر زندگی طبیعی نداشته باشد. فکر می‌کنید روزی فرا می‌رسد که تعزیه از برخوردهای یک‌سونگر خلاص ‌شود؟

نه هرگز. این دور باطل و مسموم نه‌تنها درباره تعزیه که درباره سایر انواع هنری و ادبی در ایران پایان نخواهد گرفت چون فرهنگ ما همیشه در تار و پود عنکبوت سیاست گرفتار بوده است. به دلیل نبود نهادهای سیاسی و اجتماعی آزاد، فرهنگ مثل بقیه امور به‌شدت سیاسی شده است و اسیر دست سیاست‌بازان و قدرتمداران. در دوره قاجار حکومت برای مقاصد سیاسی خود از تعزیه حمایت می‌کرد، در دوره پهلوی اول حکومت باز هم برای مقاصد سیاسی خود حکم به ممنوعیت آن داد، در دوره پهلوی دوم بازهم برای تبلیغات جهانی در عرصه هنر آن را تبدیل به هنر گلخانه‌ای و جشنواره‌ای کردند و بعد از انقلاب هم با اتفاقاتی که افتاد به معنویت تعزیه که مهم‌ترین ویژگی هنری/عاطفی آن است لطمه وارد شد. باید گذاشت تعزیه و سایر انواع هنری و ادبی در شرایط طبیعی و نه مصنوعی و تزریقی به حیات خود ادامه دهند. آن وقت بله اتفاقی شایسته خواهد افتاد.

برآیند نقدهای منتشر شده در ابتدای کتاب نشان می‌دهد خوانندگان (منتقدان) از فصل‌های مربوط به مباحث اجرایی و فرمی تعزیه بیشتر استقبال کرده‌اند. با توجه به اینکه کتابی درباره یک هنر اجرایی نوشته می‌شد، چه عاملی توضیح درباره تاریخ ایران باستان یا تاریخ تشیع را ضروری می‌کرد؟ چون حس می‌شود کمبود دانش مخاطب انگلیسی زبان از این هنر، اجباری روی دست شما گذاشته که اصل موضوع را تحت تاثیر قرار داده است.

من این اثر را برای خوانندگانی نوشتم که کوچک‌ترین آشنایی با تعزیه نداشته و حتی برداشت اشتباهی از اسلام و از ایران داشته و دارند. هنوز هم حتی در محیط‌های آکادمیک فکر می‌کنند ایران صحرایی عربی با سابقه‌ایی کم، جایی در خاورمیانه است. تغییر نام ایران از «پرس» و «پرشیا» به «ایران» در دوره پهلوی اول شش هزار سال تاریخ ما را از حافظه تاریخی جهانیان پاک کرد. چون منابع تاریخی و ادبی و علمی، ما را با نام ایران نمی‌شناختند و هنوز هم در شناخت آن مشکل دارند. بنابراین مجبور بودم دو فصل کتاب را به این موضوعات اختصاص بدهم. از لحاظ تمرکز به روی موضوع، تأکید را بر اجرا گذاشتم تا بر متونی که شدیداً نیاز به آشنایی و توضیح بیشتری داشتند. بنابراین برخورد تئاتری با توجه به زمینه تاریخی تعزیه مّد نظر بود و به جنبه‌های آموزشی آن هم توجه داشته‌ام. از اجراهای تعزیه به عنوان منابع دست اول و از ادبیات تعزیه به عنوان منابع دست دوم استفاده کردم (در بیشتر پژوهش‌های تعزیه برعکس است) . کاملا صحیح می‌فرمایید اگر قصد در حفظ اصالت کتاب نبود این دو فصل می‌توانست از ترجمه حذف شوند.

چه چیز باعث شد افرادی مانند میرهولد، آرتو و برشت هنرهای اجرایی سنتی هندوستان، چین و ژاپن را بررسی کنند ولی مسیر هیچکدام به ایران وتماشای سیاه‌بازی و نقالی و تعزیه نیفتد؟ برتولت برشت در سال 1930 میلادی حدودا سومین دهه زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد، یا آنتونن آرتو در همین سن و سال است وقتی پهلوی اول در ایران سر کار آمده. ارتباط با جهان هم برقرار بوده پس چرا ارتباطی به وجود نمی‌آید؟

ببینید، تمام این آشنایی‌ها در ابتدای قرن بیستم اتفاق افتاد. همان موقع که کشور ما در بی‌ثباتی سیاسی کامل و در فقر و بیماری دست و پا می‌زد و حاکمیت ارضی هم در خطر بود. این شرایط موقعیت خوبی برای آشنایی جهانیان با فرهنگ ایران و به ویژه هنر ایران فراهم نمی‌کرد در حالی که اورینتالیسم اروپایی روی چین و هند و ژاپن تمرکز داشت. اصولا شرق برای اورینتالیست‌هایی که روی هنرهای نمایشی کار کرده‌اند همین کشورها بودند و توجه چندانی به خاورمیانه نداشتند. در کتاب هم البته گفته‌ام که این بحث مفصلی است که شاید در حوصله این گفت‌وگو نباشد. اما کوتاه سخن آنکه با دیدن یک نمایش از کشوری و فرهنگی نمی‌شود نظریه ساخت یا قضاوتی کرد. آرتو تنها یک نمایش از بالی دیده بود یا برشت یک نمایش از بیجینگ اپرای چین یا بروک یک تعزیه از ایران. پرواضح است که برای فهم و درک و هضم نوعی از نمایش باید نخست جهان‌بینی انسان آن نمایش را شناخت. برخوردش با مقوله هستی، جایگاه بشر به عنوان فرد و جمع، نگاهش به مقوله آزادی و استقلال و همه اینها میسر نمی‌شود جز آنکه زبان و فرهنگ آن کشور و جامعه را شناخت. برای مثال فهم و شناخت نمایش «نو» ژاپن امکان‌پذیر نیست بدون شناخت شینتوئیسم، نمایش چین بدون شناخت تائوئیسم، یا تعزیه بدون شناخت شیعه‌گری. به همین دلیل است که نظریه آرتو همچنان خام باقی ماند یا همچنان تا به امروز نظریه فاصله‌گذاری برشت مورد بحث است و مناقشه.

شاید پیتر بروک بیش از هر هنرمند تئاتری کوشیده تعزیه به غرب شناسانده شود. همانطور که در ابتدای کتاب توضیح می‌دهید در سال‌های اخیر ایرانشناسی به نام چلکوفسکی هم تلاش‌هایی انجام داده، ولی چرا خودمان آن اندازه که باید کوشش نکردیم؟

دو سه اتفاق باهم در دهه هفتاد میلادی افتاد که منجر به توجه بروک به تعزیه و بعد چاپ کتاب چلکوفسکی شد. اول اینکه بروک گروهی در پاریس تشکیل داده بود از هنرمندانی از کشورهای مختلف با هدف پیوند تئاتر با فرهنگ‌های گوناگون و استفاده از ظرفیت‌های نمایشی آن فرهنگ‌ها. و این چیزی نبود که بشود در تماشاخانه‌ایی در پاریس یا لندن تجربه کرد بلکه باید در کشورها و فرهنگ‌های مختلف اتفاق می‌افتاد. چنین پروژه‌ای هم هزینه‌بردار بود. در همین زمان �گ تئاتر، و اودین تئاتر و غیره کردند. اینکه من یا یک نفر دیگر بیاید کاری کند و تمام شود نتیجه نمی‌دهد.

به نظر شما در صورتی که امکان زیست عادی برای زندگی تعزیه در طول تاریخ فراهم می‌شد، ممکن بود امروز با چه کیفیتی مواجه شویم؟ و تاثیر این هنر بر تئاتر معاصر ما چه می‌توانست باشد؟

ممکن بود همان اتفاقی که برای آیین‌های دیونیزوسی در یونان یا میراکل و میستری در انگلیس افتاد و منجر به خلق تئاتر عرفی و ملی شد در این جا هم تکرار می‌شد. اما مثل خیلی از چیزها که نشد، این یکی هم نشد! چقدر از وضعیت پیش آمده محصول نگاه دولت‌ها و حاکمیت‌ها و چه اندازه در نتیجه بی‌توجهی دانشگاهیان و هنرمندان است؟ ببینید، در تمام اتفاقات تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم حکومت‌ها دخیل بوده و هستند و هم ملت.که البته جامعه روشنفکری هنری تئاتری هم جزیی از این ملت است. جدا که نیست؟ در حکومت پهلوی «تکیه دولت» را خراب می‌کنند بعد از انقلاب هم تالار «تئاتر شیر و خورشید» تبریز را. دو اثر باشکوه تئاتری ما به این ترتیب خراب شد. در هر دو واقعه، هم حکومت و هم ملت یکسان مقصر بوده‌اند. در مورد تعزیه هم همین صدق می‌کند.

روزنامه اعتمادکلمات کليدي : کتاب_تعزیه
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 20 اسفند ماه ، 1399 توسط taher  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 اهداء کتاب شبیه نامه به مقام معظم رهبری  [دوشنبه، 20 خرداد ماه ، 1398]
 «شبیه‌نامه» مرجعی کامل درباره تعزیه  [يكشنبه، 4 شهريور ماه ، 1397]
 «شبیه نامه» روی پیشخوان کتاب فروشی ها  [پنجشنبه، 14 تير ماه ، 1397]
 کتاب فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی منتشر شد  [چهارشنبه، 5 ارديبهشت ماه ، 1397]
 روز شمار شبیه خوانی به روایت هاشم فیاض  [پنجشنبه، 21 دي ماه ، 1396]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : yes02xeg
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

yanmaneee (امتیاز : 0)
توسط مهمان در مورخه : پنجشنبه، 18 آذر ماه ، 1400
off white outlet [www.offwhites.us.com] yeezy shoes [www.shoesyeezy.com] alexander mcqueen shoes [www.alexandermcqueenoutlet.us] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] nike off white [www.nikexoffwhite.com] curry 8 [www.curry8shoes.us] hermes birkin [www.hermesbirkinbags.us.com] yeezy boost 350 [www.yeezy350boost.us.com] off white shoes [www.off-whiteshoes.us.com] curry shoes [www.curry8.us] jordans shoes [www.jordansshoes.us.org] kyrie shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] off white outlet [www.offwhites.us.com] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] jordan 12 [www.jordan12.us.com] hermes birkin [www.hermesbirkinbags.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] pg 1 [www.paulgeorge.us.com] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] kd shoes [www.kd12.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] supreme outlet [www.supreme.us.org] ggdb [www.golden-gooses.com] supreme [www.supremeclothings.com] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] yeezy boost 700 [www.yeezy700.us.com] 100% real jordans for cheap [www.jordansforcheap.us.com] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] مطالعه ادامه این نظر ... off white outlet [www.offwhites.us.com] yeezy shoes [www.shoesyeezy.com] alexander mcqueen shoes [www.alexandermcqueenoutlet.us] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] nike off white [www.nikexoffwhite.com] curry 8 [www.curry8shoes.us] hermes birkin [www.hermesbirkinbags.us.com] yeezy boost 350 [www.yeezy350boost.us.com] off white shoes [www.off-whiteshoes.us.com] curry shoes [www.curry8.us] jordans shoes [www.jordansshoes.us.org] kyrie shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] off white outlet [www.offwhites.us.com] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] jordan 12 [www.jordan12.us.com] hermes birkin [www.hermesbirkinbags.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] pg 1 [www.paulgeorge.us.com] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] kd shoes [www.kd12.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] supreme outlet [www.supreme.us.org] ggdb [www.golden-gooses.com] supreme [www.supremeclothings.com] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] yeezy boost 700 [www.yeezy700.us.com] 100% real jordans for cheap [www.jordansforcheap.us.com] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] supreme outlet [www.supreme.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] supreme hoodie [www.supremeclothingstore.com] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] off white hoodie [www.offwhites.us.com] kd 12 [www.kd12.org] chrome hearts outlet [www.chromeheartstoreonline.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] kyrie 4 [www.kyrie4shoes.us] jordan 4 [www.jordan4.us.com] curry shoes [www.curry8.us] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] a bathing ape [www.bathing-ape.us] moncler [www.monclercoat.us.com] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] supreme hoodie [www.supremeclothingstore.com] jordan sneakers [www.jordanssneakers.us.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] yeezy boost 350 [www.yeezy350boost.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] stephen curry shoes [www.stephcurryshoes.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] kyrie 4 shoes [www.kyrie4shoes.us] kd13 [www.kd13shoes.us] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] kyrie 5 spongebob [www.kyrie5spongebob.us] yeezy [www.yeezysadidas.us] yeezy [www.yeezysadidas.us] jordan shoes [www.airjordansstore.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] yeezy [www.yeezysadidas.us] curry shoes [www.curry8.us] retro jordans [www.retro-jordans.us.com] jordan 11 [www.jordan11retro.us.com] curry 6 [www.curry6.net] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] yeezy [www.yeezysadidas.us] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] kyrie 6 [www.kyrie-6.com] kobe shoes [www.kobe-shoes.us.com] yeezys [www.yeezy-shoes.us.org] moncler [www.monclercoat.us.com] kobe sneakers [www.kobesneakers.com] bape outlet [www.bapesonline.com] curry 8 shoes [www.curry8shoes.us] bape hoodie [www.bapes.us.org] air jordans [www.cheap-airjordans.us.com] lebron 18 [www.lebron18shoes.us] jordan shoes [www.airjordansstore.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] goyard handbags [www.goyardhandbag.com] kd shoes [www.kd12.us.com] moncler jackets [www.monclerjackets.us] hermes [www.hermes-handbags.us.com] yeezy 350 [www.yeezy350s.com] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] jordans [www.jordansshoes.us.org] jordan shoes [www.airjordansstore.com] kobe shoes [www.kobe-shoes.us.com] supreme outlet [www.supreme.us.org] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] kawhi leonard shoes [www.kawhileonardshoes.us] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] lebron 18 [www.lebron18shoes.us] yeezy 380 [www.yeezyboost380.us.com] nike x off white [www.nikexoffwhite.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] giannis antetokounmpo shoes [www.giannisantetokounmposhoes.us] giannis shoes [www.giannisantetokounmposhoes.us] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] curry 7 [www.curry7.us] a bathing ape [www.bathing-ape.us] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] kd shoes [www.kd12.us.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] kobe shoes [www.kobe-shoes.us.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] moncler outlet [www.moncler--outlet.us.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] kevin durant [www.kevindurantshoes.us.com] curry 8 [www.curry8shoes.us] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] a bathing ape [www.bathing-ape.us] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] curry 6 [www.curry6.net] kyrie irving shoes [www.kyrie7shoes.us] off white t shirt yeezy boost 350 v2 [www.adidasyeezyboost350.us.com] bape [www.bapes.us.org] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] yeezy boost [www.yeezy-shoes.us.org] kevin durant shoes [www.kd-shoes.us] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] hermes online [www.hermesonlineshop.com] jordans [www.jordansshoes.us.org] kd shoes [www.kd12.us.com] yeezy [www.yeezysadidas.us] goyard [www.goyardhandbag.com] retro jordans [www.retro-jordans.us.com] bape hoodie [www.bapes.us.org] golden goose sale [www.goldengoosessale.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] off white clothing jordan retro [www.jordan-retro.us.com] nike sb dunks [www.sbdunk.us] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] kyrie shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] moncler jackets [www.monclerjackets.us] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] kyrie irving shoes [www.kyrie7shoes.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] supreme hoodie [www.supremeclothingstore.com] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] kd 10 [www.kd10.us] yeezy 350 [www.yeezy350s.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] yeezy shoes [www.shoesyeezy.com] yeezy [www.yeezysadidas.us] yeezy boost 350 v2 [www.adidasyeezyboost350.us.com] kobe basketball shoes [www.kobebasketballshoes.net] air jordan 1 [www.jordan1shoes.us] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] kobe 9 [www.kobebasketballshoes.net] supreme [www.supremeclothings.com] stephen curry shoes [www.stephcurryshoes.com] bape [www.bapes.us.org] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] jordan 6 [www.jordan6.us.com] kevin durant shoes [www.kd-shoes.us] off white hoodie [www.offwhites.us.com] yeezy shoes [www.shoesyeezy.com] curry 7 [www.curry7.us] westbrook shoes [www.russellwestbrookshoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] nike lebron 16 [www.lebron16.us] jordan shoes [www.airjordansstore.com] off white outlet [www.offwhites.us.com] jordan 1 [www.jordan1shoes.us] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] bape clothing [www.bape-clothing.us] russell westbrook shoes [www.russellwestbrookshoes.us] bape [www.bapes.us.org] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] moncler [www.monclercoat.us.com] yeezy shoes [www.shoesyeezy.com] moncler [www.monclercoat.us.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] lebron james shoes [www.lebron18.net] lebron 17 shoes [www.lebron17s.us] kobe [www.kobe.us.com] yeezy boost 350 v2 [www.adidasyeezyboost350.us.com] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] kd shoes [www.kd12.us.com] alexander mcqueen [www.alexandermcqueenoutlet.us] alexander mcqueen outlet [www.alexandermcqueenoutlet.us] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] supreme [www.supremeclothings.com] yeezy [www.yeezysadidas.us] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] lebron 18 [www.lebron18shoes.us] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] kobe 11 [www.kobebasketballshoes.net] lebron 17 [www.lebron17s.us] yeezy boost 350 v2 [www.adidasyeezyboost350.us.com] curry shoes [www.curry8.us] bape hoodie [www.bapes.us.org] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] bape [www.bapes.us.org] paul george [www.paulgeorge.us.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] adidas yeezy [www.yeezysadidas.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] lebron 16 [www.lebron16.us] kd 12 shoes [www.kd12.org] steph curry shoes [www.stephcurryshoes.com] kobe shoes [www.kobe-shoes.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] off white hoodie [www.offwhites.us.com] kyrie irving shoes [www.kyrie7shoes.us] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] kyrie shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] kyrie 6 [www.kyrie-6.com] kyrie 5 [www.kyrie5.org] supreme [www.supremeclothings.com] kd 12 [www.kd12.org] yeezy [www.yeezysadidas.us] off white x jordan 1 [www.offwhitexjordan1.com] paul george shoes [www.paulgeorgeshoes.us.com] moncler jacket [www.monclercoat.us.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] kd shoes [www.kd12.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] hermes [www.hermes-handbags.us.com] curry 7 shoes [www.curry7.us] nike dunks [www.sbdunk.us] supreme t shirt [www.supremeshirt.us.com] supreme hoodie [www.supremeclothingstore.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] curry 6 shoes [www.curry6.net] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] kevin durant shoes [www.kd-shoes.us] chrome hearts online store [www.chromeheartstoreonline.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] kyrie 5 shoes [www.kyrie5.org] yeezy [www.yeezysadidas.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] moncler coat [www.monclercoat.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] michael jordan shoes [www.michaeljordanshoes.us.com] supreme [www.supremeclothings.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] paul george shoes [www.paulgeorgeshoes.us.com] golden goose [www.goldengoosesneakers.us.org] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] jordan 13 [www.jordan13.us.com] curry 7 sour patch [www.curry7.us] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] hermes belt [www.hermesbelts.com] yeezys [www.yeezy-shoes.us.org] moncler [www.monclercoat.us.com] kyrie spongebob [www.kyrie5spongebob.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] supreme [www.supremeclothings.com] off-white [www.off--white.us.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] steph curry shoes [www.stephcurryshoes.com] yeezy boost 500 [www.yeezy-500.us.com] supreme shirt [www.supremeshirt.us.com] off white hoodie [www.offwhites.us.com] supreme clothing [www.supremeclothingstore.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] nike sb [www.sbdunk.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] golden goose outlet [www.goldengooseoutlets.us] golden goose shoes [www.goldengoose-shoes.us.com] supreme t shirt [www.supremeshirt.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseofficial.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] yeezy 350 [www.yeezy350s.com] steph curry shoes [www.stephcurryshoes.com] curry 6 shoes [www.curry6.net] yeezy 500 [www.yeezy-500.us.com] golden goose shoes [www.goldengoose-shoes.us.com] yeezy [www.yeezysadidas.us] supreme [www.supremeclothings.com] pg 4 [www.paulgeorgeshoes.us.com] yeezy boost 350 [www.yeezy350boost.us.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] jordan shoes [www.airjordansstore.com] off white shoes [www.off-whiteshoes.us.com] nike off white [www.nikexoffwhite.com] moncler jackets [www.monclerjackets.us] yeezy 350 [www.yeezy350s.com]


[ ارسال جوابیه ]


yanmaneee (امتیاز : 0)
توسط مهمان در مورخه : سه شنبه، 28 دي ماه ، 1400
supreme [www.supremesonline.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] kobe shoes [www.kobe.us.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] golden goose [www.golden-gooses.com] bape [www.bapes.us.org] lebron 16 [www.lebron16.us] off white shoes [www.offwhiteshoes.us.com] curry 7 [www.curry7shoes.us] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] kd 12 shoes [www.kd12.org] yeezy boost 500 [www.yeezy-500.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] jordan sneakers [www.jordanssneakers.us.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] kd shoes [www.kd10.us] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] off white clothing curry 7 sour patch [www.curry7.us] kyrie 6 [www.kyrie6.org] kyrie 6 [www.kyrie6.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] jordan 1 [www.jordan1shoes.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] moncler jackets
مطالعه ادامه این نظر ...
supreme [www.supremesonline.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] kobe shoes [www.kobe.us.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] golden goose [www.golden-gooses.com] bape [www.bapes.us.org] lebron 16 [www.lebron16.us] off white shoes [www.offwhiteshoes.us.com] curry 7 [www.curry7shoes.us] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] kd 12 shoes [www.kd12.org] yeezy boost 500 [www.yeezy-500.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] jordan sneakers [www.jordanssneakers.us.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] kd shoes [www.kd10.us] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] off white clothing curry 7 sour patch [www.curry7.us] kyrie 6 [www.kyrie6.org] kyrie 6 [www.kyrie6.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] jordan 1 [www.jordan1shoes.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] moncler jackets [www.monclerjackets.us.org] jordan retro [www.jordan-retro.us.com] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] kyrie shoes [www.kyrie-7.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] curry 6 [www.curry-6.us] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] nike x off white [www.nikexoffwhite.com] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] golden goose [www.golden-gooses.com] kobe basketball shoes [www.kobebasketballshoes.net] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] ggdb [www.golden-gooses.com] curry 8 [www.curry8.us] giannis antetokounmpo shoes [www.giannisantetokounmposhoes.us] yeezy boost 350 [www.yeezy-shoes.us.org] bape [www.bapes.us.org] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] pg 1 [www.paulgeorge.us.com] golden goose [www.golden-gooses.com] bape outlet [www.bapesonline.com] michael jordan shoes [www.michaeljordanshoes.us.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] kawhi leonard shoes [www.kawhileonardshoes.us] hermes belt [www.hermesbelts.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] curry 7 [www.curry7shoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] supreme [www.supremesonline.com] supreme [www.supremesonline.com] adidas yeezy [www.yeezysadidas.us] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] bape clothing [www.bape-clothing.us] hermes birkin [www.hermesbirkins.com] golden goose [www.golden-gooses.com] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] kyrie irving shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] moncler jackets [www.monclerjackets.us.org] nike off white [www.offwhiteshoes.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] curry 6 shoes [www.curry-6.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] supreme [www.supremesonline.com] lebron 18 [www.lebron18.net] supreme t shirt [www.supremeoutlet.us.com] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] alexander mcqueen shoes [www.alexandermcqueenoutlet.us] supreme [www.supremesonline.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] kobe shoes [www.kobe.us.com] hermes birkin [www.hermesbirkins.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] air jordans [www.cheap-airjordans.us.com] kyrie irving shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] kevin durant shoes [www.kevindurant-shoes.us.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] bape hoodie [www.bapehoodie.us] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] curry 6 [www.curry-6.us] off-white [www.off--white.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] air jordan 1 [www.jordan1shoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] nike lebron 16 [www.lebron16.us] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] moncler [www.monclerjackets.us] stephen curry shoes [www.stephcurry.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] kyrie 4 shoes [www.kyrie4shoes.us] moncler jackets [www.monclerjackets.us.org] golden goose [www.golden-gooses.com] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] curry 6 shoes [www.curry-6.us] nike sb dunks [www.sbdunk.us] yeezys [www.supplyyeezys.com] moncler [www.monclerjackets.us] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy boost [www.yeezy-shoes.us.org] jordan 6 [www.jordan6.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] golden goose sale [www.goldengoosessale.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] lebron 18 [www.lebron18.net] golden goose [www.golden-gooses.com] supreme t shirt [www.supremeoutlet.us.com] stephen curry shoes [www.stephcurry.us] lebron james shoes [www.lebron18.net] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] chrome hearts outlet [www.chromeheartstoreonline.com] moncler [www.monclerjackets.us] off white shoes [www.offwhiteshoes.us.com] kyrie spongebob [www.kyrie5spongebob.us] kobe shoes [www.kobe.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] alexander mcqueen outlet [www.alexandermcqueenoutlet.us] jordan 4 [www.jordan4.us.com] hermes [www.hermes-handbags.us.com] kyrie 4 [www.kyrie4shoes.us] giannis shoes [www.giannisantetokounmposhoes.us] 100% real jordans for cheap [www.jordansforcheap.us.com] yeezy boost 350 [www.yeezy-shoes.us.org] kyrie 5 shoes [www.kyrie5.org] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] supreme [www.supremesonline.com] kobe 9 [www.kobebasketballshoes.net] pg 4 [www.paulgeorgeshoes.us.com] moncler coat [www.monclercoat.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] kobe shoes [www.kobe.us.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] kd13 [www.kd13shoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] golden goose [www.golden-gooses.com] nike off white [www.offwhiteshoes.us.com] yeezy boost 700 [www.yeezy700.us.com] kd shoes [www.kd10.us] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] supreme outlet [www.supremesoutlet.us.com] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] golden goose [www.golden-gooses.com] retro jordans [www.jordan-retro.us.com] kobe sneakers [www.kobesneakers.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] yeezy 500 [www.yeezy-500.us.com] kevin durant shoes [www.kevindurant-shoes.us.com] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] golden goose shoes [www.goldengoosesneakers.us.org] kyrie shoes [www.kyrie-7.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] kd shoes [www.kd10.us] kyrie shoes [www.kyrie-7.com] golden goose shoes [www.goldengoosesneakers.us.org] jordan 12 [www.jordan12.us.com] kd shoes [www.kd10.us] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] nike sb [www.sbdunk.us] goyard [www.goyardhandbag.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] lebron 18 [www.lebron18.net] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] kd 10 [www.kd10.us] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] bape hoodie [www.bapehoodie.us] golden goose [www.golden-gooses.com] paul george shoes [www.paulgeorge.us.com] curry 8 shoes [www.curry8shoes.us] yeezy boost 350 [www.yeezy-shoes.us.org] yeezys [www.supplyyeezys.com] hermes [www.hermes-handbags.us.com] moncler outlet [www.moncler--outlet.us.com] jordan 13 [www.jordan13.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] off white outlet [www.offwhites.us.com] curry 7 shoes [www.curry7.us] off white outlet [www.offwhites.us.com] kevin durant [www.kevindurantshoes.us.com] goyard handbags [www.goyardhandbag.com] kobe 11 [www.kobebasketballshoes.net] jordans [www.jordanssneakers.us.com] moncler [www.monclerjackets.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] jordans [www.jordanssneakers.us.com] bape [www.bapes.us.org] alexander mcqueen [www.alexandermcqueenoutlet.us] kyrie irving shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] lebron 17 shoes [www.lebron17s.us] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] westbrook shoes [www.russellwestbrookshoes.us] paul george [www.paulgeorge.us.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] lebron 17 [www.lebron17s.us] golden goose [www.golden-gooses.com] russell westbrook shoes [www.russellwestbrookshoes.us] moncler jacket [www.monclercoat.us.com] moncler [www.monclerjackets.us] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] golden goose [www.golden-gooses.com] golden goose [www.golden-gooses.com] yeezy 380 [www.yeezyboost380.us.com] kyrie 5 [www.kyrie5.org] kd shoes [www.kd10.us] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] supreme outlet [www.supremesoutlet.us.com] jordan 11 [www.jordan11retro.us.com] supreme outlet [www.supremesoutlet.us.com] bape [www.bapes.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] golden goose [www.golden-gooses.com] supreme [www.supremesonline.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] hermes online [www.hermesonlineshop.com] kobe [www.kobe.us.com] jordans shoes [www.jordansshoes.us.org] retro jordans [www.jordan-retro.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] paul george shoes [www.paulgeorge.us.com] kd shoes [www.kd10.us] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] chrome hearts online store [www.chromeheartstoreonline.com] kd 12 [www.kd12.org] off white outlet [www.offwhites.us.com] off white t shirt nike dunks [www.sbdunk.us] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] kyrie 5 spongebob [www.kyrie5spongebob.us] supreme shirt [www.supremeshirt.us.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] curry 8 [www.curry8.us] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] off white x jordan 1 [www.offwhitexjordan1.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] bape hoodie [www.bapehoodie.us] kd 12 [www.kd12.org] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] kevin durant shoes [www.kevindurant-shoes.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org]


[ ارسال جوابیه ]


yanmaneee (امتیاز : 0)
توسط مهمان در مورخه : سه شنبه، 28 دي ماه ، 1400
supreme [www.supremesonline.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] kobe shoes [www.kobe.us.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] golden goose [www.golden-gooses.com] bape [www.bapes.us.org] lebron 16 [www.lebron16.us] off white shoes [www.offwhiteshoes.us.com] curry 7 [www.curry7shoes.us] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] kd 12 shoes [www.kd12.org] yeezy boost 500 [www.yeezy-500.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] jordan sneakers [www.jordanssneakers.us.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] kd shoes [www.kd10.us] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] off white clothing curry 7 sour patch [www.curry7.us] kyrie 6 [www.kyrie6.org] kyrie 6 [www.kyrie6.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] jordan 1 [www.jordan1shoes.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] moncler jackets
مطالعه ادامه این نظر ...
supreme [www.supremesonline.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] kobe shoes [www.kobe.us.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] golden goose [www.golden-gooses.com] bape [www.bapes.us.org] lebron 16 [www.lebron16.us] off white shoes [www.offwhiteshoes.us.com] curry 7 [www.curry7shoes.us] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] kd 12 shoes [www.kd12.org] yeezy boost 500 [www.yeezy-500.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] jordan sneakers [www.jordanssneakers.us.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] kd shoes [www.kd10.us] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] off white clothing curry 7 sour patch [www.curry7.us] kyrie 6 [www.kyrie6.org] kyrie 6 [www.kyrie6.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] jordan 1 [www.jordan1shoes.us] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] moncler jackets [www.monclerjackets.us.org] jordan retro [www.jordan-retro.us.com] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] kyrie shoes [www.kyrie-7.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] curry 6 [www.curry-6.us] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] nike x off white [www.nikexoffwhite.com] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] off white hoodie [www.offwhitehoodies.us] golden goose [www.golden-gooses.com] kobe basketball shoes [www.kobebasketballshoes.net] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] ggdb [www.golden-gooses.com] curry 8 [www.curry8.us] giannis antetokounmpo shoes [www.giannisantetokounmposhoes.us] yeezy boost 350 [www.yeezy-shoes.us.org] bape [www.bapes.us.org] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] pg 1 [www.paulgeorge.us.com] golden goose [www.golden-gooses.com] bape outlet [www.bapesonline.com] michael jordan shoes [www.michaeljordanshoes.us.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] kawhi leonard shoes [www.kawhileonardshoes.us] hermes belt [www.hermesbelts.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] curry 7 [www.curry7shoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] supreme [www.supremesonline.com] supreme [www.supremesonline.com] adidas yeezy [www.yeezysadidas.us] off white jordan 1 [www.offwhites.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] bape clothing [www.bape-clothing.us] hermes birkin [www.hermesbirkins.com] golden goose [www.golden-gooses.com] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] kyrie irving shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] moncler jackets [www.monclerjackets.us.org] nike off white [www.offwhiteshoes.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] curry 6 shoes [www.curry-6.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] supreme [www.supremesonline.com] lebron 18 [www.lebron18.net] supreme t shirt [www.supremeoutlet.us.com] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] alexander mcqueen shoes [www.alexandermcqueenoutlet.us] supreme [www.supremesonline.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] kobe shoes [www.kobe.us.com] hermes birkin [www.hermesbirkins.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] air jordans [www.cheap-airjordans.us.com] kyrie irving shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] kevin durant shoes [www.kevindurant-shoes.us.com] off white [www.offwhiteoutlet.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] bape hoodie [www.bapehoodie.us] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] off white nike [www.off-whiteshoes.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] curry 6 [www.curry-6.us] off-white [www.off--white.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] birkin bag [www.hermesbirkinbags.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] air jordan 1 [www.jordan1shoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] nike lebron 16 [www.lebron16.us] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] moncler [www.monclerjackets.us] stephen curry shoes [www.stephcurry.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] kyrie 4 shoes [www.kyrie4shoes.us] moncler jackets [www.monclerjackets.us.org] golden goose [www.golden-gooses.com] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] curry 6 shoes [www.curry-6.us] nike sb dunks [www.sbdunk.us] yeezys [www.supplyyeezys.com] moncler [www.monclerjackets.us] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] hermes handbags [www.hermes-handbags.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy boost [www.yeezy-shoes.us.org] jordan 6 [www.jordan6.us.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] golden goose sale [www.goldengoosessale.com] air jordan [www.jordanstoreonline.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] lebron shoes [www.lebronjames-shoes.us.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] lebron 18 [www.lebron18.net] golden goose [www.golden-gooses.com] supreme t shirt [www.supremeoutlet.us.com] stephen curry shoes [www.stephcurry.us] lebron james shoes [www.lebron18.net] curry shoes [www.stephcurryshoes.com] chrome hearts outlet [www.chromeheartstoreonline.com] moncler [www.monclerjackets.us] off white shoes [www.offwhiteshoes.us.com] kyrie spongebob [www.kyrie5spongebob.us] kobe shoes [www.kobe.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] alexander mcqueen outlet [www.alexandermcqueenoutlet.us] jordan 4 [www.jordan4.us.com] hermes [www.hermes-handbags.us.com] kyrie 4 [www.kyrie4shoes.us] giannis shoes [www.giannisantetokounmposhoes.us] 100% real jordans for cheap [www.jordansforcheap.us.com] yeezy boost 350 [www.yeezy-shoes.us.org] kyrie 5 shoes [www.kyrie5.org] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] supreme [www.supremesonline.com] kobe 9 [www.kobebasketballshoes.net] pg 4 [www.paulgeorgeshoes.us.com] moncler coat [www.monclercoat.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] kobe shoes [www.kobe.us.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] kd13 [www.kd13shoes.us] air jordan [www.jordanstoreonline.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] golden goose [www.golden-gooses.com] nike off white [www.offwhiteshoes.us.com] yeezy boost 700 [www.yeezy700.us.com] kd shoes [www.kd10.us] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] supreme outlet [www.supremesoutlet.us.com] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] golden goose [www.golden-gooses.com] retro jordans [www.jordan-retro.us.com] kobe sneakers [www.kobesneakers.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] yeezy 500 [www.yeezy-500.us.com] kevin durant shoes [www.kevindurant-shoes.us.com] supreme hoodie [www.supremeshoodie.com] a bathing ape [www.bapes.us.org] golden goose shoes [www.goldengoosesneakers.us.org] kyrie shoes [www.kyrie-7.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] kd shoes [www.kd10.us] kyrie shoes [www.kyrie-7.com] golden goose shoes [www.goldengoosesneakers.us.org] jordan 12 [www.jordan12.us.com] kd shoes [www.kd10.us] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] kyrie 6 shoes [www.kyrie6.org] nike sb [www.sbdunk.us] goyard [www.goyardhandbag.com] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] lebron 18 [www.lebron18.net] kobe byrant shoes [www.kobe-shoes.us.com] kd 10 [www.kd10.us] yeezy 700 [www.yeezy-700.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] bape hoodie [www.bapehoodie.us] golden goose [www.golden-gooses.com] paul george shoes [www.paulgeorge.us.com] curry 8 shoes [www.curry8shoes.us] yeezy boost 350 [www.yeezy-shoes.us.org] yeezys [www.supplyyeezys.com] hermes [www.hermes-handbags.us.com] moncler outlet [www.moncler--outlet.us.com] jordan 13 [www.jordan13.us.com] jordan shoes [www.jordanstoreonline.com] off white outlet [www.offwhites.us.com] curry 7 shoes [www.curry7.us] off white outlet [www.offwhites.us.com] kevin durant [www.kevindurantshoes.us.com] goyard handbags [www.goyardhandbag.com] kobe 11 [www.kobebasketballshoes.net] jordans [www.jordanssneakers.us.com] moncler [www.monclerjackets.us] kyrie 7 [www.kyrie-7.com] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] jordans [www.jordanssneakers.us.com] bape [www.bapes.us.org] alexander mcqueen [www.alexandermcqueenoutlet.us] kyrie irving shoes [www.kyrieirving-shoes.us.com] lebron 17 shoes [www.lebron17s.us] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] westbrook shoes [www.russellwestbrookshoes.us] paul george [www.paulgeorge.us.com] supreme new york [www.supremeclothingstore.com] lebron 17 [www.lebron17s.us] golden goose [www.golden-gooses.com] russell westbrook shoes [www.russellwestbrookshoes.us] moncler jacket [www.monclercoat.us.com] moncler [www.monclerjackets.us] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] cheap jordans [www.shoesjordan.us.com] lebron james shoes [www.lebron18.net] golden goose [www.golden-gooses.com] golden goose [www.golden-gooses.com] yeezy 380 [www.yeezyboost380.us.com] kyrie 5 [www.kyrie5.org] kd shoes [www.kd10.us] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] supreme outlet [www.supremesoutlet.us.com] jordan 11 [www.jordan11retro.us.com] supreme outlet [www.supremesoutlet.us.com] bape [www.bapes.us.org] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] golden goose [www.golden-gooses.com] supreme [www.supremesonline.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] yeezy shoes [www.yeezy-shoes.us.org] hermes online [www.hermesonlineshop.com] kobe [www.kobe.us.com] jordans shoes [www.jordansshoes.us.org] retro jordans [www.jordan-retro.us.com] supreme clothing [www.supremes-clothing.com] yeezy supply [www.supplyyeezys.com] yeezy boost 350 v2 [www.yeezy350s.com] paul george shoes [www.paulgeorge.us.com] kd shoes [www.kd10.us] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] chrome hearts online store [www.chromeheartstoreonline.com] kd 12 [www.kd12.org] off white outlet [www.offwhites.us.com] off white t shirt nike dunks [www.sbdunk.us] yeezy [www.yeezy350boost.us.com] kyrie 5 spongebob [www.kyrie5spongebob.us] supreme shirt [www.supremeshirt.us.com] kyrie 7 shoes [www.kyrie7.us] curry 8 [www.curry8.us] golden goose sneakers [www.goldengooseshoes.us.org] off white x jordan 1 [www.offwhitexjordan1.com] steph curry shoes [www.curryshoes.net] bape hoodie [www.bapehoodie.us] kd 12 [www.kd12.org] yeezy 350 [www.yeezy-350.us.com] kevin durant shoes [www.kevindurant-shoes.us.com] golden goose outlet [www.goldengooseshoes.us.org] off white [www.offwhiteoutlet.us.org]


[ ارسال جوابیه ]

امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 2
تعداد آراء: 3


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب

تعزیه خانه در تلگرام

تعزیه خانه کرمان در تلگرام

آرشیو اخبار

جمعه، 7 مرداد ماه
· ت
· ن
· پخش فرازهایی از تعزیه از سیمای مرکز کرمان
· کاروان نمادین ورود اهل بیت به کربلا
جمعه، 24 تير ماه
· چهارمین همایش شبیه خوان های کرمان
· پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان کرمان
جمعه، 27 خرداد ماه
·
چهارشنبه، 25 خرداد ماه
·
سه شنبه، 3 خرداد ماه
· سومین دوره پنجشنبه های تعزیه خوانی
شنبه، 31 ارديبهشت ماه
· گروه تعزیه منتخب کرمان
يكشنبه، 25 ارديبهشت ماه
· ثبت نام و تمدید عضویت انجمن تعزیه ایرانیان
جمعه، 23 ارديبهشت ماه
· نهمین مجمع عمومی انجمن تعزیه کرمان
سه شنبه، 30 فروردين ماه
· اجرای 5 مجلس تعزیه در بروات بم
· اجرای دو مجلس تعزیه در روستای هوتک کرمان
شنبه، 27 فروردين ماه
· اجرای سه مجلس تعزیه در کاظم آباد کرمان
پنجشنبه، 18 فروردين ماه
· چهاردهمین سوگواره تعزیه جوپار
شنبه، 14 اسفند ماه
· هشتمین مجمع عمومی انجمن تعزیه کرمان
چهارشنبه، 19 آبان ماه
· سیزدهمین سوگواره تعزیه شهر جوپار
دوشنبه، 19 مهر ماه
·
شنبه، 6 شهريور ماه
· برنامه اجرایی سوگواره بیست و سوم
·
سه شنبه، 19 مرداد ماه
·
·
پنجشنبه، 14 مرداد ماه
· برنامه اجرایی چهارمین سوگواره تعزیه کرمان
دوشنبه، 4 مرداد ماه
· بیست و سومین سوگواره تعزیه استان کرمان
· برنامه اجرایی دومین سوگواره کهنوج معزآباد
شنبه، 2 مرداد ماه
· آغازبه کار دهمین سوگواره تعزیه چترود
جمعه، 28 خرداد ماه
· دومین سوگواره تعزیه کهنوج معزآباد
پنجشنبه، 27 خرداد ماه
· برنامه اجرایی پنجشنبه های تعزیه خوانی
دوشنبه، 24 خرداد ماه
· چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان کرمان
شنبه، 8 خرداد ماه
· سوگواره تعزیه محی آباد 15 ساله شد.
جمعه، 7 خرداد ماه
· پنجشنبه های تعزیه خوانی در کرمان
دوشنبه، 3 خرداد ماه
· مجمع عمومی انجمن تعزیه
دوشنبه، 20 ارديبهشت ماه
· درگذشت دو مرکب دار تعزیه کرمان
چهارشنبه، 20 اسفند ماه
· دولت و ملت هر دو به تعزیه آسیب زده‌اند
شنبه، 4 بهمن ماه
·
شنبه، 24 آبان ماه
· مخالف خوان سیرجانی درگذشت.
چهارشنبه، 16 مهر ماه
· اجرای تعزیه نمایش شیدایی در کرمان
سه شنبه، 18 شهريور ماه
·
سه شنبه، 11 شهريور ماه
· محرم 1442
جمعه، 7 شهريور ماه
· 7 مجلس تعزیه در تعزیه خانه کرمان اجرا می شود.
· زور «کرونا» به «تعزیه» نرسید!
چهارشنبه، 22 مرداد ماه
·
·
يكشنبه، 1 تير ماه
· سومین همایش تعزیه خوانان کرمان
جمعه، 5 ارديبهشت ماه
· چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان کرمان
چهارشنبه، 28 اسفند ماه
·
يكشنبه، 11 اسفند ماه
· هفتمین مجمع عمومی انجمن تعزیه برگزار می شود
سه شنبه، 6 اسفند ماه
· مدیرعامل انجمن تعزیه ایرانیان معرفی شد
پنجشنبه، 10 بهمن ماه
· سومین سوگواره تعزیه شهرستان کرمان

مطالب قدیمی تر

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
گذرواژه:
تايپ مجدد:
 

سفارش تبليغات

ورود:
رمز عبور:
 

پیام اهل خانه

ارشيو پيغام کوتاه   

 

مقالات

· آسیب شناسی تعزیه
· یادداشتی بر موسیقی تعزیه/سدعظیم موسوی
· تعزيه و شبيه خواني
· سوگ سیاوش/یدالله آقاعباسی
· هاشم فیاض...
· تعزیه، ‌نمایش‌ كامل ‌‌ایرانی/دكتر اردشیر صالح‌پور
· تعزیه و تاریخچه آن نزد خاورشناسان/ داوود حاتمی
· در آمدي بر تعزيه و تعزيه خواني/اسماعیل مجللی
· تعزيه و شبيه خوانى /جواد محدثى
· نوشتاری در باب تعزیه /دکتر عبدالحسین زرّین کوب
· تعزیه هنری نمایشی، بیانگر واقعه جانگداز کربلا
· تاريخ معماري حرم امام حسين (ع) /اسماعیل مجللی
· تعزيه/کیوان پهلوان
· نگاهي به عاشورا پژوهي در غرب/عبدالحسين حاجى ابوالحسنى و محمد نورى
· تعزیه و تئاتر/اسماعیل مجللی
· تعزيه خوان ها ، راويان موسيقي آوازي/محمدجواد بشارتی
· نگاهي به تعزيه و آسيب شناسي آن در ايران امروز /کیوان پهلوان
· تعزیه و سینما/اسماعیل مجللی
· پیدایش موسیقی در تعزیه
· اصطلاحات رایج در تعزیه
· متادرام در تعزیه/فرید میرشکار
· تعزیتی بر مجالس شبیه خوانی/هومن نجفیان
· تاثیر امام رضا بر فرهنگ و هنر ایرانی /اسماعیل مجللی
· کند و کاوی در هنر شبیه خوانی/علی اکبر خلعتبری/هوشنگ سامانی
· مقایسه بخش هایی از نسخه های تعزیه حر در اراک و یالرود نور/علی اکبر خلعتبری
· بازی در بازی
· نگاهي به مصرع خواني )پرسش و پاسخ( در هنر شبيه خواني
· مردم شناسی مراسم شبیه خوانی ( تعزیه )/مسعود گنجعلیخان حاکمی
· تعزیه کرمان
· هنر عشق /وحید کیارسی
· تعزیه؛ جلوه‌ی ناب هنر آئینی/وحید کیاسری
· جستاری بر میراث نیاکا‌ن‌مان /سیاوش قائدی
· تضاد و تقابل در لباس تعزیه
· در آمدی بر تعزیه و تعزیه خوانی

کاربران برتر

MemberPoints
1: asad153624
2: Fatemeh83823
3: Taher20656
4: ahmadi11457
5: salari9106
6: erfan782
7: iranmenesh746
8: jopar701
9: farahbakhsh650
10: habib650
Learn more
Top 50 Users

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما