معرفی کتاب: «شبیه‌نامه» مرجعی کامل درباره تعزیه
کتاب «شبیه‌نامه» به نویسندگی اسماعیل مجللی، مرجعی کامل درباره تعزیه‌ است که اطلاعات جامعی را در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تعزیه خانه کرمان به نقل از خبرگزاری مهر، تعزیه هنری اصیل و یک نمایش آیینی است. با وجود اینکه تعزیه بازمانده‌ای از گذشته قومی و مذهبی ما است و هنری مختص به کشور و فرهنگ خودمان دارد اما کمتر دیده می شود که پژوهش و تحقیقی کامل و جامع در خصوص آن انجام شده باشد.

به‌عنوان مثال اگر بخواهیم بدانیم که خاستگاه تعزیه کجاست ممکن است با مطالب مختلفی در منابع گوناگون روبه‌رو شویم و حتی در نهایت از اجماع و مقایسه آن‌ها به یک تاریخ یا مکان خاص نرسیم.

به‌هر روی در سال‌های اخیر با توجه به اینکه هنر نیز کم کم در حال فراموشی و در معرض آسیب های فراوانی چون تحریف و ریزش مخاطب است، کمتر دیده می شود که کسی به دنبال پژوهش و تحقیق در این خصوص باشد در حالیکه شاید همین پژوهش ها در کاهش آسیب ها و فراموشی این هنر اصیل آئینی مذهبی موثر باشد. کاری که به تازگی یکی از تعزیه خوانان و پژوهشگران این حوزه در شهرستان اراک انجام داده و کتابی کامل و جامع در باب تعزیه به علاقمندان و اجراکنندگان تعزیه ارائه داده است. اسماعیل مجللی پژوهشگر، تعزیه خوان و از همکاران حوز هنری استان مرکزی از سال ۸۹ اقدام به تحقیق و پژوهش برای تالیف این کتاب کرد و تا سال ۹۶ به این کار ادامه داد. هم اکنون کتاب او منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

شاید بتوان کتاب او را نخستین و تخصصی ترین کتاب پژوهشی تعزیه دانست زیرا در حوزه های مختلفی چون مرثیه سرایی در عزای امام حسین (ع) در ادبیات کهن فارسی، زمان و مکان دقیق شکل گیری تعزیه خوانی در ایران، عزاداری ها و سوگواری های نمایشی با محوریت عاشورا در مناطق مختلف کشور، علل و عوامل پیدایش تعزیه، بررسی وضعیت ادبیات، نمایش، موسیقی، معماری و نقاشی ایران در هنگام شکل گیری تعزیه، نقش زنان، میرزاها، ملاهای مکتبدار، خوانین، ارباب ها و سایر تیپ های عمومی در شکل گیری تعزیه، تعزیه خوانی در میان ترک ها، اعراب، اقوام لر و سایر اقوام ایرانی و ۳۱ استان کشور از گذشته تا امروز، شباهت داستان ها و قصه های سنتی ایران با تعزیه، اجرای تعزیه های سیار، کیفیت تعزیه خوانی درشهرها و روستاها، شاعران نسخه های تعزیه، آرای متفکران، منتقدان ادبی و اندیشمندان قرن بیستم در تعزیه، انطباق تعزیه ایران با تراژدی های یونان باستان، نمایش های قرون وسطی، میسترهای فرانسه و میرآکل های انگلیس، نقش انقلاب اسلامی در پیشبرد تعزیه و صدها نکته ناگفته و ناشنیده از تعزیه عناوینی هستند که در این کتاب به آن ها پرداخته شده است.

در ادامه گفتگویی «اسماعیل مجللی» می‌آید:

مجللی درباره تالیف کتابش گفت: اولین دلیل برای تالیف این کتاب علاقه شخصی من بود زیرا سال هاست در این حوزه فعال هستم و ضرورت آن را احساس می کردم.
وی ادامه داد: در خصوص تعزیه در سال های اخیر هیچ پژوهشی انجام نشده بنابراین اغلب منابع قدیمی هستند و همان ها نیز در بازار وجود ندارند. اغلب کتاب هایی هم که در حال حاضردر حوزه تعزیه تالیف می شود مربوط به نسخه های تصحیح شده است و تا کنون کار پژوهشی به طور کامل در این خصوص نشده است و منابع کامل و دقیق در اختیار علاقمندان و تعزیه خوانان نبود.
این پژوهشگر تعزیه ادامه داد: از طرفی نبود این منابع باعث شده بود تا اظهار نظرهای مختلفی که اغلب پشتوانه علمی نداشت و بیشتر بر پایه حدس و گمان بود که از سوی برخی تعزیه خوان ها عنوان می‌شد. بنابراین تصمیم گرفتم تا به بررسی این ادعاها و اظهار نظرها در این کتاب بپردازم که بیشتـر آنها را با دلیل و مدرک مستند و علمی مورد نقد قرار داده و رد کرده ام.

مجللی توضیح داد: در خصوص تعزیه نکات و مطالبی وجود دارد که تا کنون در هیچ کتاب و منبعی نیامده است در این کتاب نزدیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ نکته جدید آورده شده است.

وی با بیان اینکه یکی از بخش های مهم کتاب پرداخت به تعزیه در مناطق و استان های مختلف کشور است، گفت: در این بخش نحوه اجرای تعزیه در هر استان به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است و به بررسی تعزیه در میان اقـوام و استان های مختلف از گذشته تا امروز پرداخته شده و نقاط ضعف و قدرت، ویژگی های منحصر بفرد، افراد تاثیرگذار هر منطقه آورده شده است.

این پژوهشگر و محقق اراکی گفت: تعزیه ایران مانند تابلوی رنگارنگی است که هر استان یک بخش از آن را رنگ آمیزی کرده است حالا ممکن است نقش هر استان در آن متفاوت باشد و در این تابلو رنگارنگ پررنگ یا کمرنگ باشد.

مجللی توضیح داد: اهمیت این بخش از آن جهت است که دیده می شود برخی ادعا می کنند که استان و منطقه آن ها مهد تعزیه است در حالیکه ادعاها و اظهار نظرها بدون مدرک، سند و پیشینه علمی است؛ ولی این بررسی نشان می دهد که تعزیه مختص به کل ایران است نه یک استان یا قوم خاص در واقع کلیت اجرای تعزیه در تمام مناطق ایران یکی است و تنها در برخی جزئیات تفاوت هایی وجود دارد.

وی در پاسخ به این سئوال که نحوه پژوهش در سراسر کشور برای او چقدر زمان برد و چگونه بوده، گفت: تحقیقات و پژوهش برای نوشتن این کتاب هفت سال ادامه داشت از طرفی خود من حدود سه دهه است که در زمینه تعزیه خوانی و پژوهش در باب آن فعال هستم بنابراین به شرایط تعزیه در بیشتر مناطق کشور آشنایی داشتم و این آگاهی به من خیلی کمک کرد.

این پــژوهشگر اراکی در خصـوص برخی از بخش های دیگر کتاب گفت: یکی از بخش های کتاب به بررسی شباهت داستان و قصه های سنتی ایران با تعزیه و وجه شباهت و افتراق آن پرداخته است. بررسی های این بخش نشان می دهد که ساختار تعزیه شبیه ادبیات داستانی است.

مجللی ادامه داد: نکته مهم دیگری که شاید تا به حال به آن پرداخته نشده بود، بررسی آرا و نظرات اندیشمندان غربی در مورد تعزیه بود. قطعا بسیاری از ما شنیده ایم که مثلا فلان اندیمشندان غربی در مورد تعزیه چنین نظری دارد و یا مثلا نظریــه فاصله گذاری برشت که به تعزیه ارتباط داده می شود. این موارد در این کتاب بررسی و درستی یا نادرستی آن مورد بحث قرار گرفته است.

نویسنده کتاب «شبیه نامه» اضافه کرد: بیشتر این آرایی که ما به تعزیه نسبت می دهیم مربوط به اندیشمندان غربی قرن بیستم هستند در حالیکه تعزیه هنری است که در قرن نوزدهم شکل گرفته و رونق داشته است من سعی کردم در این کتاب این نظریه ها را بررسی و بسیاری را با دلیل علمی و مستند آن ها را رد کنم.

مجللی ادامه داد: اگر علاقمند به تعزیه بوده و تلاش کرده باشید که به تاریخ دقیق پیدایش آن برسید می بینید که در مورد آن اظهار نظرهای مختلفی وجود دارد و هر فردی عددی می دهد مثلا یکی می گوید در شهر ما از زمان اجداد پدری‌ام تعزیه بوده است یکی دیگر می گوید قرن هاست که تغزیه درر روستا یا شهرشان انجام می شود.

وی ادامه می دهد: سعی شد در این کتاب تاریخ مشخصی و دقیقی از آغاز تعزیه با توجه به بررسی ادبیات، هنر، نمایش، موسیقی، معماری و هنری ایران برسیم که با توجه به منابع و بررسی های انجام شده این هنر مربوط به قرن نوزدهم و دوره قاجار است.

مجللی ادامه داد: برای نوشتن این کتاب ۳۸۰ تا ۳۹۰ مجلس مطالع شده و در کنار آن ها وقف نامه، یادداشت های مختلفی در مناطق متفاوت کشف و مکتوب شد همچنین نزدیک به ۵۲۵منبع کتابخانه ای مورد بررسی قرار گرفت تا به بخش های مختلف و زوایای نپرداخته شده تعزیه ایران پرداخت.

وی اضافه کرد: من در این کتاب به دنبال بیان تاریخ شیعه نبوده ام بلکه به طور اختصاصی به تعزیه پرداخته ام و هیچ نکته و سخنی در کتاب مذکور بدون سند و بر اساس فرضیه و حدس و گمان آورده نشده است.

مجللی اظهار کرد: من مطمئن هستم علاقمندان به تعزیه با خواندن این کتاب دیگر به هیچ منبع دیگری نیاز ندارند و مهم تر اینکه در این کتاب به طور کامل ثابت کرده ایم که تعزیه یک هنر است

کلمات کليدي : شبیه نامه
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 4 شهريور ماه ، 1397 توسط admin  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 «شبیه نامه» روی پیشخوان کتاب فروشی ها  [پنجشنبه، 14 تير ماه ، 1397]
 کتاب فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی منتشر شد  [چهارشنبه، 5 ارديبهشت ماه ، 1397]
 روز شمار شبیه خوانی به روایت هاشم فیاض  [پنجشنبه، 21 دي ماه ، 1396]
 فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی  [پنجشنبه، 25 آبان ماه ، 1396]
 آشنایی با مبانی شبیه‌خوانی  [چهارشنبه، 22 شهريور ماه ، 1396]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : cik71wet
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]

xiaozhengzheng (امتیاز : 0)
توسط مهمان در مورخه : پنجشنبه، 3 آبان ماه ، 1397
2018-10-25 xiaozhengzheng ed hardy jeans [www.edhardy.us.org] kate spade outlet [www.katespade-handbagsoutlet.us.com] christian louboutin shoes [www.christianlouboutinoutletonlinestores.us.com] ray ban sunglasses [www.ray-bansunglasses.net.co] cheap oakley sunglasses [www.oakleysunglasseswholesaleoak.us.com] pandora outlet [www.pandoraoutletonline.us.com] pandora charms [www.pandoracharmsinc.us.com] clarks shoes [www.clarks-shoes.us.com] moncler outlet online [www.moncler-outlet.us.com] true religion [www.true-religion.us.com] pandora [www.pandoraoutletsale.us.com] nfl jerseys [www.nfljerseysstores.us.com] mont blanc outlet [www.montblancpensinc.us.com] pandora jewelry [www.pandoraoutletco.us.com] cheap jerseys [www.nfljerseyscheapwholesale.us.org] coach factory outlet online [www.coach-outletonlinesale.us.com] giuseppe zanotti sneakers [www.giuseppezanottioutlet.us.com] tory burch outlet [www.toryburchoutletshoes.us.com] michael kors outlet [www.michaelkorsoutletmkr.us.com] kate spade outlet store [www.katespadeoutletonsale.us.com]


[ ارسال جوابیه ]

امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب

تعزیه خانه در تلگرام

تعزیه خانه کرمان در تلگرام

آرشیو اخبار

سه شنبه، 10 مهر ماه
· بیست و دومین سوگواره تعزیه استان کرمان
چهارشنبه، 4 مهر ماه
· اجرای تعزیه در حرم مطهر امامزاده حسین
جمعه، 30 شهريور ماه
· مراسم شام غریبان 1440
· اجرای مجلس شهادت امام در عاشورای 1440
سه شنبه، 27 شهريور ماه
·
جمعه، 23 شهريور ماه
·
·
دوشنبه، 19 شهريور ماه
· برنامه اجرایی گروه کهنوج معزآباد در محرم 1440
· ده مجلس تعزیه در دهه اول محرم
يكشنبه، 18 شهريور ماه
· برنامه اجرایی گروه تعزیه محی آباد در محرم 1440
سه شنبه، 13 شهريور ماه
· سوگواره تعزیه کهنو و معزآباد
يكشنبه، 4 شهريور ماه
·
· «شبیه‌نامه» مرجعی کامل درباره تعزیه
سه شنبه، 30 مرداد ماه
· شب های شبیه خوانی در معزآباد
چهارشنبه، 24 مرداد ماه
· برنامه اجرائی هشتمین سوگواره تعزیه چترود
· سیزدهمین سوگواره تعزیه محی آباد
سه شنبه، 16 مرداد ماه
· سومین جلسه مجمع عمومی انجمن تعزیه کرمان
يكشنبه، 14 مرداد ماه
· برنامه اجرائی سیزدهمین سوگواره محی آباد
پنجشنبه، 11 مرداد ماه
· برگزاری چهار سوگواره در استقبال از ماه محرم
پنجشنبه، 14 تير ماه
· «شبیه نامه» روی پیشخوان کتاب فروشی ها
شنبه، 19 خرداد ماه
· نخستین سوگواره تعزیه فرح آباد
پنجشنبه، 10 خرداد ماه
· برنامه اجرایی سوگواره تعزیه ماه در محاق
سه شنبه، 1 خرداد ماه
· لوگوی انجمن تعزیه کرمان طراحی شد.
چهارشنبه، 26 ارديبهشت ماه
· دومین سوگواره تعزیه «ماه در محاق»
· این رشته سر دراز دارد
سه شنبه، 25 ارديبهشت ماه
· هفتمین جشنواره سراسری آیین های نمایشی رضوی
چهارشنبه، 5 ارديبهشت ماه
· کتاب فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی منتشر شد
پنجشنبه، 30 فروردين ماه
· مهلت تشکیل پرونده برای گروه های تعزیه
جمعه، 18 اسفند ماه
· فضایی سرشار از همدلی در تعزیه کرمان
سه شنبه، 15 اسفند ماه
· تعزیه نامه شهادت حضت قاسم (ع)
دوشنبه، 14 اسفند ماه
· اساسنامه انجمن تعزیه کرمان
شنبه، 12 اسفند ماه
· دومین جلسه مجمع عمومی انجمن تعزیه کرمان
سه شنبه، 1 اسفند ماه
· سوگواره تعزیه کرمان
· اختتامیه ی سوگواره ی تعزیه کرمان
دوشنبه، 30 بهمن ماه
· اول اسفند پایان سوگواره
جمعه، 27 بهمن ماه
· وداع با پیکر شهید گمنام در سوگواره تعزیه
دوشنبه، 23 بهمن ماه
·
چهارشنبه، 18 بهمن ماه
· اجرای تعزیه در روستای دهنو
· کارگاه آموزش تعزیه
· دیدار اعضای انجمن تعزیه با مدیر کل تبلیغات
سه شنبه، 17 بهمن ماه
· سوگواره تعزیه کرمان احیا شد
دوشنبه، 16 بهمن ماه
· دیدار اعضای انجمن تعزیه با مدیر کل اوقاف
شنبه، 7 بهمن ماه
· استاد یوسف شاه حسینی درگذشت
سه شنبه، 26 دي ماه
· دیدار اعضای انجمن تعزیه با مدیرکل ارشاد
پنجشنبه، 21 دي ماه
· روز شمار شبیه خوانی به روایت هاشم فیاض
چهارشنبه، 20 دي ماه
· دغدغه‌ها برای هنری که ثبت جهانی شده است
جمعه، 24 آذر ماه
·
شنبه، 18 آذر ماه
· 22 اجرا در فصل اجرای تعزیه
شنبه، 11 آذر ماه
· احیاء سوگواره تعزیه کرمان
پنجشنبه، 25 آبان ماه
· فرهنگ تعزیه در جهان ایرانی

مطالب قدیمی تر

مقالات

· آسیب شناسی تعزیه
· یادداشتی بر موسیقی تعزیه/سدعظیم موسوی
· تعزيه و شبيه خواني
· سوگ سیاوش/یدالله آقاعباسی
· هاشم فیاض...
· تعزیه، ‌نمایش‌ كامل ‌‌ایرانی/دكتر اردشیر صالح‌پور
· تعزیه و تاریخچه آن نزد خاورشناسان/ داوود حاتمی
· در آمدي بر تعزيه و تعزيه خواني/اسماعیل مجللی
· تعزيه و شبيه خوانى /جواد محدثى
· نوشتاری در باب تعزیه /دکتر عبدالحسین زرّین کوب
· تعزیه هنری نمایشی، بیانگر واقعه جانگداز کربلا
· تاريخ معماري حرم امام حسين (ع) /اسماعیل مجللی
· تعزيه/کیوان پهلوان
· نگاهي به عاشورا پژوهي در غرب/عبدالحسين حاجى ابوالحسنى و محمد نورى
· تعزیه و تئاتر/اسماعیل مجللی
· تعزيه خوان ها ، راويان موسيقي آوازي/محمدجواد بشارتی
· نگاهي به تعزيه و آسيب شناسي آن در ايران امروز /کیوان پهلوان
· تعزیه و سینما/اسماعیل مجللی
· پیدایش موسیقی در تعزیه
· اصطلاحات رایج در تعزیه
· متادرام در تعزیه/فرید میرشکار
· تعزیتی بر مجالس شبیه خوانی/هومن نجفیان
· تاثیر امام رضا بر فرهنگ و هنر ایرانی /اسماعیل مجللی
· کند و کاوی در هنر شبیه خوانی/علی اکبر خلعتبری/هوشنگ سامانی
· مقایسه بخش هایی از نسخه های تعزیه حر در اراک و یالرود نور/علی اکبر خلعتبری
· بازی در بازی
· نگاهي به مصرع خواني )پرسش و پاسخ( در هنر شبيه خواني
· مردم شناسی مراسم شبیه خوانی ( تعزیه )/مسعود گنجعلیخان حاکمی
· تعزیه کرمان
· هنر عشق /وحید کیارسی
· تعزیه؛ جلوه‌ی ناب هنر آئینی/وحید کیاسری
· جستاری بر میراث نیاکا‌ن‌مان /سیاوش قائدی
· تضاد و تقابل در لباس تعزیه
· در آمدی بر تعزیه و تعزیه خوانی

جدیدترین تصاویر

پیام اهل خانه

ارشيو پيغام کوتاه   

 

کاربران برتر

MemberPoints
1: asad153528
2: Fatemeh83820
3: sss20605
4: ahmadi11457
5: salari5888
6: erfan782
7: iranmenesh746
8: jopar701
9: habib650
10: farahbakhsh650
Learn more
Top 50 Users

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
گذرواژه:
تايپ مجدد:
 

سفارش تبليغات

ورود:
رمز عبور:
 

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما

محل تبلیغات شما